Kurumsal

BENDIX HAKKINDA / BENDİX NEDİR ?
Honeywell Friction Materials yıllık 800 milyon dolara yakın satışıyla otomotiv sektöründe dünya liderleri arasındadır. Honeywell’in toplam 9 ülkede 13 üretim fabrikası ve 5 teknoloji geliştirme merkezi vardır.Ayrıca Kuzey Amerika otomotiv yedek parça piyasasında “Bendix Brakes” markası altında liderdir.Disc brake pads, drum brakes linings ve çok çeşitli ekstra parçaları sayesinde Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da tanınan bir marka haline gelmiştir.

BENDIX HAKKINDA / TARİHÇE
vincentbendixBendix 1924 yılında Vincent Bendix tarafından itibaren sürekli yeni buluşlar yapmayı şirket geleneği haline getirmiştir.Vincent Bendix otomotiv sektörüne girmeye başladığı zaman ortaya çıkan aşırı rekabet Vincent Bendix’i piyasadan düşmesine neden oldu.
Bunun üzerine Vincent Bendix daha azimli çalışarak 1911’de araba motorları üzerine yaptığı buluşlarla tekrar eski başarısını ve piyasada ki yerini buldu.1924 yılında Avrupa Otomotiv Fuarında Henri Perrot adında bir Fransız mühendis ile tanışan Vincent Bendix, Perrot’un yaptığı fren parçaları için gerekli lisansları almayı başardı.Bunlarla birlikte Vincent Bendix 1945 yılında ki ölümünden sonra bile saygın ve tanınan bir şirket olan Bendix’in temellerini atmış oldu.Vincent Bendix yaşamı boyunca yaptığı çalışmalarla bu şirketi büyüttü.
Şirketimiz, otomotiv, havacılık, uzay ve ulaşım gibi büyük endüstrilerde yaptığı çalışmalar sayesinde çok uzun bir liste olan büyük üreticiler arasında çok başarılı bir noktaya gelmiştir.Bendix arabalar, kamyonlar, tırlar, otobüsler, tarım ve inşaat araçları, uçaklar, golf arabaları ve hatta bisikletler için yaptığı frenlerle dünyada ki bütün diğer fren üreticilerinden daha çok tanınan ve saygın bir marka olmuştur.
1969 yılında, Apollo 11 astronotları Neil A.Armstrong ve Edwin Aldrin Jr.’ın aya ilk ayak basan insanlar olması insanlık için büyük bir adım olduğu gibi kullandıkları bilimsel araçların da Bendix tarafından dizayn edilip üretilmesi Bendix için büyük bir adım olmuştur.Bendix şirketi 60’lı ve 70’li yıllarda Kennedy Uzay Üssündeki Bendix Uçuş Sistemleri Destek Merkezi’nde yaptığı çalışmalarla uzay görevleri konusunda da uzmanlaşmıştır.
Fakat şirketimizin asıl büyük buluşları araç fren sistemleri üzerine olmuştur.1962’ de Bendix Amerikan üretimi arabalar için ilk kez 4×4 disk frenleri üretmiştir-yüksek performans Studebaker Avanti.1967’ de Bendix’in öncülüğünde yaratılan dual-braking master cylinders sistemi bütün Amerikan arabalarında kullanılmaya başlandı.Aynı yıl Bendix 200 milyonuncu fren parçasını üreterek bir kilotmetre taşına erişmiş oldu.Sadece birkaç yıl sonra, 1971’ de Bendix fren endüstrisine ABS sistemini ve ilk dört çeker ABS sistemini Chrysler İmperial’de kullanarak tanıttı.
Yıllarca kazanılan tecrübeden sonra Bendix yeni fren teknolojileri geliştirmekte ve birçok ürün yaratmaktadır ki bu ürünler otomotiv sanayinde büyük kabul görmekte ve kullanılmaktadır.Köklü geçmişi, Müşteri Destek Servisi ve sürekli yenilenen fren teknolojileri sayesinde Bendix bu endüstride en çok tanınan marka haline gelmiştir.
Zamanla bazı ürünler sayesinde Bendix frenleri otomotiv tamiri sektörü için problemlerin çözümü haline gelmiştir.Şirketimiz, “Bendix Answerman” leri ve sertifikalı teknisyenleri sayesinde teknik destek ve eğitim konusunda otomotiv dünyasında büyük bir üne sahiptir.
Honeywell İnternational Morris Township liderliğinde teknolojisini ve üretimini çeşitlendirerek 2002 yılında 23 milyar dolar gelir elde etmiştir.Şirket, uzay ürünleri ve servisi, inşaat kontrol teknolojileri, otomotiv parçaları, özel kimyasallar, fiber malzemeler ve elektronik ürünler bazında müşterilerine dünya çapında hizmet etmektedir. Şirket hisseleri New York, Londra, Chicago ve Pacific borsalarında işlem görmektedir.